Noční močení

Zbavíme Vás nepříjemného vstávání uprostřed noci a otravného nočního močení.

Nykturie je definována jako vzbuzení se z důvodu nucení na močení více než jedenkrát během nočního spánku.  
Jak z této definice vyplývá, za nykturii neoznačujeme situaci, kdy se v noci vzbudíte například z důvodu žízně, hluku, strachu či bolesti, a rozhodnete se současně jít na toaletu. Nykturií netrpí ani ten, kdo je nucen ihned po probuzení jít močit.
Jít jednou za čas v noci na toaletu je běžné a není třeba se tím znepokojovat. Nicméně pravidelné vstávání více než dvakrát za noc nepříznivě ovlivňuje nejen kvalitu života, ale dokonce i zdraví. Se zvyšující se frekvencí nočního buzení roste i negativní vliv na celkové tělesné a duševní pohodlí.
Soustavné rušení spánku nykturií způsobuje únavu, zhoršuje koncentraci v práci, ale i při běžných denních činnostech. Úbytek sil pak samozřejmě ovlivňuje i společenský život.

Zajímavost

Ačkoli nykturie doslovně znamená “močení v noci”, může se vyskytnout i přes den u lidí, kteří pracují v noci a ve dne spí.

Jak je nykturie častá?

Nykturie postihuje muže i ženy a četnost jejího výskytu roste s věkem. U dospělých do 30 let trpí nykturií častěji ženy, po 50. roce je naopak nykturie častější u mužů. Frekvence výskytu onemocnění u obou pohlaví se kolem 60 let vyrovná.

Co způsobuje nykturii?

 • Ledviny některých lidí produkují příliš mnoho moče. Pokud k tomuto dochází pouze v noci, jedná se o takzvanou noční polyurii. 
 • Další příčinou jsou zdravotní stavy, které mohou způsobovat nadprodukci moče – například diabetes I. či II. typu nebo primární polydipsie, onemocnění při kterém pocit sucha v ústech člověka nutí nadměrně pít.
 • Možným důvodem nykturie je i malý močový měchýř, který se rychle naplní a nedokáže celou noc jímat moč.
 • Při některých onemocněních močového měchýře či prostaty (například benigní hyperplazie prostaty) není možné močový měchýř před spaním zcela vyprázdnit. Toto ve výsledku vede k rychlému opětovnému naplnění měchýře, který pak nedokáže pojmout moč až do rána.

Další možné důvody nykturie:

Je nezbytné, aby lékař zjistil, který z těchto důvodů právě u vás nykturii způsobuje, jen tak je možné zahájit úspěšnou léčbu.

Zpět na obsah

 

Diagnostika nykturie 

Diagnostika nykturie je relativně snadná, mnohem složitější je odhalení její příčiny. Za tímto účelem je často nutné, aby lékař provedl celou řadu vyšetření a testů. Jen tak lze odhalit, zda nykturie není příznakem nějakého dalšího onemocnění.

Nejprve lékař či sestra odeberou tzv. anamnézu (souhrn vašeho dosavadního zdravotního stavu), následně vás celkově vyšetří. Zda bude nutné doplnit nějaké další vyšetření či test závisí na dalších faktorech, jako jsou:

 • Váš věk
 • Vliv onemocnění na váš každodenní život
 • Další zdravotní obtíže, kterými trpíte (např. onemocnění srdce, ledvin, neurologická či psychiatrická onemocnění)
 • Léky, které užíváte

Lékař je podle výsledků vyšetření schopen odhalit příčinu nykturie a doporučit vám vhodnou léčbu.

Následující text podává obecné informace o diagnostice nykturie (postupy se mohou v různých zemích lišit).

Zpět na obsah

 

Anamnéza

Lékař se Vás bude ptát na podrobnosti vašeho dosavadního zdravotního stavu a bude zjišťovat detaily týkající se vašich obtíží.

Očekávat můžete otázky následujícího charakteru:

 • Jaké jsou příznaky vašich obtíží? Kdy se poprvé objevily?
 • Jak dlouho a jak dobře jste se v posledních týdnech vyspali?
 • Jaký je váš životní styl?:
  - Co, kdy a kolik vypijete? Kolik vypijete alkoholu?
  - Jak se stravujete?
  - Jak často cvičíte?
 • Podstoupil jste v minulosti nějaký operační výkon?
 • Jaké užíváte v současnosti léky?

Zpět na obsah

 

Vyšetření

Lékař, který bude provádět vyšetření, se zaměří zejména na:

 • Náplň močového měchýře (močový měchýř je více roztažen, pokud není zcela vyprázdněn)
 • Otoky kotníků a nohou (tzv. periferní otoky)
 • Stav kůže v oblasti genitálu (známky močové inkontinence)
 • Výtok z močové trubice (znak infekce)
 • Abnormality na pohlavních orgánech

Lékař či sestra dále mohou provést u mužů vyšetření prostaty a u žen vyšetření malé pánve. Dále mohou měřit krevní tlak a pátrat po známkách onemocnění srdce, plic nebo nervové soustavy.

Mikční deník

Je možné, že budete lékařem vyzváni, abyste vyplnili takzvaný mikční deník. Jedná se o denní záznam Vašeho příjmu tekutin, frekvence chození na toaletu a záznam vymočených objemů (lze doma velmi snadno měřit pomocí odměrky). Současně je vhodné zaznamenávat silné pocity nucení na močení a případné úniky moče. Mikční deník pomáhá lékaři lépe zhodnotit vaše příznaky. Mikční deník lze i stáhnout z webových stránek.

Dotazníky

Někteří lékaři používají k hodnocení příznaků nykturie dotazníky. Jejich vyplněním pomůžete svému lékaři detailněji porozumět, jaký je charakter vašich obtíží a jak přesně vás obtěžují v každodenním životě. Nejčastějším dotazníkem je Nocturia-Quality of Life  (N-QoL).

Zpět na obsah

 

Léčba nykturie 

Tato část se zabývá různými možnostmi léčby nykturie, které vám mohou být navrženy. Ve spolupráci s vaším lékařem pak jistě najdete způsob, který bude vhodný právě pro vás.

Faktory ovlivňující rozhodování:

 • Vaše předchozí medikace
 • Další léky, které užíváte
 • Léky dostupné ve vaší zemi
 • Vaše osobní preference

Tato sekce nabízí základní informace o léčbě, situace se může v jednotlivých zemích lišit.

Doplňky stravy

V lékárnách je dostupná řada volně prodejných preparátů, které jsou často prezentovány jako bezpečnější a přírodní. Nevýhodou těchto produktů je, že není zcela jasné, jak zmírňují příznaky nykturie, ani jak účinné jsou, protože kvalita jednotlivých výrobků se může značně lišit. I když vám lékař pravděpodobně tyto výrobky nedoporučí, pokud je užíváte, určitě svého lékaře informujte.

Antagonisté muskarinových receptorů

Antagonisté muskarinových receptorů jsou léky, které snižují abnormální stahy močového měchýře. Vedou ke snížení pocitu náhlého nucení na močení, kterému je normálně těžké nevyhovět.

Existuje velké množství antimuskarinových anatgonistů:

 • Darifenacin
 • Fesoterodin
 • Oxybutynin
 • Propiverine
 • Solifenacin
 • Tolterodin
 • Trospium chlorid

Nežádoucí účinky těchto léků jsou většinou mírné. Mohou zahrnovat sucho v ústech a očích, žaludeční reflux, zácpu. V řídkých případech mohou způsobit obtíže podobající se nachlazení, rozmazané vidění, závratě či obtížnější močení.

U starších pacientů, se při dlouhodobém podávání mohou nežádoucí účinky stupňovat. Vždy proto dodržujte lékařská doporučení ohledně trvání léčby.

Kličková diuretika

U některých pacientů může být nykturie způsobená přetížením krevního oběhu.  Vleže je pro srdce jednodušší pumpovat krev do těla, tedy i do ledvin. Tělo následně produkuje více moči, protože ledviny filtrují více krve a to způsobuje noční močení. V tomto případě se podávají kličková diuretika.  Užívání diuretik během odpoledne vede k odchodu přebytečné moči během dne, nikoli v noci.

 • Furosemid
 • Bumetanid
 • Torsemid 

Nežádoucí účinky zahrnují dehydrataci, dnu, ztrátu solí a draslíku, závratě a nízký tlak krve.

Desmopresin

Pokud je nykturie způsobena poklesem produkce hormonu vasopresinu (viz. Co způsobuje nykturii), může být léčena podáváním jeho náhrady desmopresinem. Tato látka pomáhá snižovat tvorbu moče tím, že se zvýší její koncentrace a je doporučována, pokud trpíte noční polyurií.

Desmopresin snižuje nutnost použití toalety během noci a zajistí vám více hodin nerušeného spánku.  Lékové formy jsou tablety, nosní sprej či v ústech rozpustné tablety. Užívá se před spaním. Efekt trvá 8-12 hodin. Lék je užíván v různých dávkách a ženám obvykle stačí dávky nižší než mužům.

Desmopresin může způsobit pokles hladiny sodíku v krvi. Proto vám před zahájením a v průběhu léčby bude lékař provádět kontrolní odběry krve. Mezi méně závažné účinky patří bolesti hlavy, nevolnost, průjem, bolesti břicha, závratě, červenání v obličeji a sucho v ústech. Ve výjimečných případech může desmopresin zvyšovat tlak krve a způsobovat otoky nohou a kotníků (známé jako periferní otoky).

Léky ovlivňující prostatu a operace

Prostata a močový měchýř spolu anatomicky souvisí, proto u některých mužů může lékař doporučit léky, které způsobí uvolnění svaloviny v prostatě, nebo dokonce zmenší její objem. Tyto léky mohou mít pozitivní vliv na symptomy dolních močových cest (LUTS), ale jsou méně účinné v léčbě nykturie jako takové.

V některých případech je doporučena takzvaná transuretrální resekce prostaty (TURP), jedná se o operaci, při které se odstraní část prostatické tkáně, čímž dojde ke zlepšení vyprazdňování močového měchýře při benigní hyperplazii prostaty. (Obr. 1 a  2).  Ačkoli tento operační zákrok mívá pozitivní efekt na symptomy dolních močových cest (LUTS), případnou nykturii obvykle neovlivní.

Pro více informací o benigní hyperplazii prostaty čtěte EAU informace pro pacienty- benigní hyperplazie prostaty.

Zpět na obsah

 

Vhodné změny životního stylu při nykturii

Nykturie  je nepříjemné onemocnění, které může mít negativní dopad na kvalitu života, zejména z důvodu únavy přes den při nesouvislém nočním spánku. 

Zde je několik obecných rad, které mohou zlepšit příznaky nykturie: 

 • Vytvořte si kvalitní spánkový režim: Choďte spát a vstávejte přibližně ve stejný čas 7 dní v týdnu. Čas, který strávíte v posteli, by měl odpovídat fyzickým nárokům následujícího dne. Pokud budete ležet v posteli příliš krátce či příliš dlouho, kvalita spánku se nezlepší. Vyhněte se pospávání během dne. Spěte v příjemně vytopené místnosti, kde je ticho a nejste rušeni světlem či hlukem
 • Snižte příjem tekutin pozdě odpoledne a večer, abyste nemuseli v noci chodit na toaletu
 • Pijte alespoň 1-1,5 litru tekutin za den, s lékařem proberte, zda můžete pít více
 • Omezte pití alkoholu a kofeinu – mohou zvýšit produkci moči a dráždit měchýř. Mějte na paměti, že i nápoje označené jako „bez kofeinu“, jako čaj, káva či slazené nápoje, mohou menší množství kofeinu obsahovat
 • Nejezte těžká jídla krátce před ulehnutím. Některé pokrmy mohou dokonce zhoršit příznaky nykturie – doporučuje se omezit čokoládu či kořeněné jídlo a to zejména večer
 • Nekuřte, nikotin působí jako stimulans a ovlivňuje kvalitu spánku
 • Lékař vám může doporučit cviky, které pomáhají zadržet moč o něco déle, než ucítíte nutkání (urgenci). Takto lze natrénovat močový měchýř, aby udržel více moče, a tím se sníží frekvence použití toalety. 
 • Snažte se předejít otokům kotníků a nohou. Během dne se může ve Vašem těle, zejména v oblasti nohou, hromadit voda, která způsobuje otoky. Tomuto jevu říkáme periferní edém. Jakmile se na několik hodin položíte, nebo zvednete nohy, tekutina se opět vrátí do krevního oběhu a do ledvin. Této tekutiny se tělo následně zbavuje močením. Když tato situace nastane v noci, způsobí nykturii. Pokud tedy budete v průběhu odpoledne častěji dávat nohy nahoru, můžete zmenšit otoky a tím i potřebu vstávat během noci.

Zpět na obsah

 

Život s nykturií 

Nykturie je relativně časté onemocnění postihující dospělou populaci. Je definováno jako probuzení se k močení jednou či vícekrát během noci. Tyto obtíže mohou být dlouhodobého charakteru a léčba není jednoduchá, nicméně každý pacient se s příznaky vypořádává jinak. V každém případě by dopad nykturie na každodenní život neměl být podceňován.
I při nykturii je důležité kromě fyzického zdraví pociťovat i psychickou pohodu.
Je mnoho způsobů, jak udržovat příznaky nykturie pod kontrolou. Neměly by vás omezovat ve vztazích a účasti v sociálním a kulturním životě.
Pocit ztráty kontroly nad vlastním tělem může mít negativní vliv i na osobní a společenský život. Pokud vás příznaky nykturie obtěžují, obraťte se na svého praktického lékaře či ambulantního urologa.

Zpět na obsah

 

Ptejte se lékaře

Váš lékař je ten, kdo zodpoví vaše dotazy. Již před první návštěvou lékaře si můžete připravit dotazy, na které budete chtít znát odpověď, příklady takových dotazů jsou následující:

 • Proč se u mě vyskytl tento problém?
 • Co se bude dít dál, pokud se nezačnu léčit?
 • Co se bude dít, pokud se budu léčit?
 • Jaký typ léčby mi doporučíte?
 • Co mohu od léčby očekávat?
 • Jaké jsou výhody a nevýhody léčby?
 • Jak dlouho bude léčba probíhat?

 Zpět na obsah

 

Chci více informací

Přiložené soubory

Nykturie

Diagnostika nykturie

Léčba nykturie

Vhodné změny životního stylu při nykturii

Život s nykturií

Deník EAU

Nykturie basic

Slovníček pojmů

+420 491 040 050


​URAN​+
Péče o zdraví aktivních lidí
MUDr. Jan Hiblbauer s.r.o.
provozovna: Bratří Štefanů 895, 500 03, Hradec Králové

Zobrazit na mapě